Tip os log ind
Josephine Fisker Flensted på Nanito Hestvang. Nr. 3 i samlet Maxi Cup.

Højris skød årets stævnesæson i gang

Regionsstævne med dressur og springklasser
23. februar 2017, 06.49

IKAST Højris Rideklub har skudt årets stævnesæson i gang med et regionsstævne med dressur- og springklasser for ponyer og heste.

Stævnet var velbesøgt af såvel ryttere som publikum som trodsede kulden, og der blev vist meget flot ridning.

Stævnet havde deltagelse fra følgende klubber:

Boller Rideklub (BOR)

Bording Rideklub (BORK)

Brande Sportsrideklub (BSR)

Brædstrup Rideklub (BRI)

De Forenede Gård Klubber (DFGK)

Give Egnens Rytterforening (GERF)

Hammerum Rideklub (HOKR)

Hedensted og Omegns Rideklub (HDR)

Herning Rideklub (HER)

Hylke og Omegns Rideforening (HYOR)

Højris Rideklub (HJRK)

Ikast Rideklub (IRK)

Kjellerup og Omegns Rideklub (KOOR)

Næstildgaard Sportsrideklub (NÆST)

Rideklubben Hadsund (RDH)

Sevel Rideklub (SERK)

Silkeborg Rideklub (SIR)

Skive Rideklub (SKRK)

Sportsrideklubben Silkeborg (SPS)

Viborg Rideklub (VIR)

Vrendsted og Omegns Rideklub (VROR)

Årslevgaardens Rideforening (ÅRF)

Aaskov Rideklub (AARK)

Stævneresultater:

Dressur - pony:

LD1 (pony & hest):

Nr. 1: Sofia Rosenkilde / Cloigen Jepson / HJRK / 70,556%

Nr. 2: Maiken Flarup Madsen / Magic Zack / HOKR / 63,333%

LD2 (pony & hest):

Nr. 1: Freja Slumstrup Lyhne / Twister / BSR / 69,524%

Nr. 2: Line Lindskou Mogensen / Magic Temptation / RIRI / 67,619%

Nr. 2: Ida Bonne Fyenbo / Mr. Champ / IRK / 67,619%

LC1-2-3-bredde:

Nr. 1: Theresa Rosenkilde / Skovlysts Nikita / HJRK / 65,200%

Nr. 2: Ida Bonne Fyenbo / Mr. Champ / IRK / 64,400%

Nr. 3: Anita Blanke Jensen / Enghavegaards Lille J. / BORK / 63,600%

LB1-2-3-bredde:

Nr. 1: Josephine Rathje Facius / Colorline / HER / 70,474%

Nr. 2: Sille Horslund Rix / Sjors / HER / 67,903%

LA1-2-3-bredde:

Nr. 1: Josephine Rathje Facius / Colorline / HER / 67,241%

Nr. 2: Pauline Ryberg Schou / Ferrari / VIR / 67,069%

Nr. 3: Simone Mathiassen Christensen / Ruby / IRK / 66,250%

Dressur - hest:

LC1:

Nr. 1: Birgitte Krag Nielsen / Oktan Stanstorp / DFGK / 70,800%

Nr. 2: Amanda Holm Nielsen / Talina / ROK / 66,600%

Nr. 3: Rikke Moesby / Dortheasmindes Zisan / 66,400%

LC1-LC2-bredde:

Nr. 1: Anne Mette Mikkelsen / Broholms Sorina / HJRK / 71,600%

Nr. 2: Birgitte Krag Nielsen / Oktan Stanstorp / DFGK / 69,792%

Nr. 2: Maia Langfeldt Brandt / Hektor Kvistgaard / ÅRF / 69,792%

Nr. 4: Lotte Vad / Freja / HJRK / 65,417%

LB1-2-3-bredde:

Nr. 1: Henriette Merrild / Thorbjørn Gammelå / HJRK / 70,000%

Nr. 2: Jeannette Tøndering Jensen / Fürst Romanuer / HJRK / 67,500%

Nr. 3: Jeannette Tøndering Jensen / Fürst Romanuer / HJRK / 66,333%

LA1-2-3-bredde:

Nr. 1: Vicky B. Jensen / Simona Hit / SKRK / 71,724%

Nr. 2: Vicky B. Jensen / Keops / SKRK / 71,296%

LA4-5-6-bredde:

Nr. 1: Ann Nielsen / Kamar's Shakespeare / BORK / 69,833%

Nr. 2: Ann Nielsen / Kamar's Shakespeare / BORK / 69,737%

Spring - pony:

LF - Indledende Mini Cup - met. B0:

Fejlfri runde til:

Melanie Buchhave Mortensen / Clements Star Fighter / NÆST

Josefine Due Rasmussen / Bianca / HDR

Mette Solgaard Jensen / Elsjes Dynamite Vd Coninckserv / BSR

Cirkeline Andersen / Sonny May / HER

Lone Sandfeld / Cassionard / BSR

Isabella Vorret Meedom / Freja / HJRK

Natalie Hermann Rasmussen / Madonna / SIR

Kathe Naundrup / Chicko / SERK

Emma Aakjær Mousten / Lystrup Cherry / RDH

LE - Finale Mini Cup - met. B0:

Fejlfri runde til:

Josefine Due Rasmussen / Bianca / HDR

Cirkeline Andersen / Sonny May / HER

Lone Sandfeld / Cassionard / BSR

Mette Solgaard Jensen / Elsjes Dynamite Vd Coninckserv / BSR

Isabella Vorret Meedom / Freja / HJRK

Emma Aakjær Mousten / Lystrup Cherry / RDH

Natalie Hermann Rasmussen / Madonna / SIR

Melanie Buchhave Mortensen / Limelight af Ferslev / NÆST

Kathe Naundrup / Chicko / SERK

Samlet vinder Mini Cup:

Nr. 1: Josefine Due Rasmussen / Bianca / HDR

Nr. 2: Cirkeline Andersen / Sonny May / HER

Nr. 3: Lone Sandfeld / Cassionard / BSR

LD - Indledende Maxi Cup - met. B0:

Fejlfri runde til:

Caroline Riis Petersen / Tågerods Apaja / HER

Josephine Fisker Flensted / Nanito Hestvang / HJRK

Laura Moberg Andreasen / Roda Vestergaard / HJRK

Christina Lærke W Laursen / Trollegårdens Marinell / BORK

Matilda Siim / Elvita / IRK

Juliane Ryberg Schou / Scarlett / VIR

Thilde Siim Fleborg / Marrondales Lovejoy / BORK

Louise Nørgaard Andersen / Greenacres Titter / AARK

Frida Zeeberg Pedersen / Rebel / HJRK

Anne Fjelrad / Søndermarkens Faxe / BORK

Julie Sørensen / Thers Little Luke / GERF

LC - Finale Maxi Cup - met. B0

Fejlfri runde til:

Juliane Ryberg Schou / Scarlett / VIR

Matilda Siim / Elvita / IRK

Josephine Fisker Flensted / Nanito Hestvang / HJRK

Laura Lykkegaard Andersen / Coill Uachter Cahan / HYOR

Julie Sørensen / Thers Little Luke / GERF

Samlet vinder Maxi Cup:

Nr. 1: Juliane Ryberg Schou / Scarlett / VIR

Nr. 2: Matilda Siim / Elvita / IRK

Nr. 3: Josephine Fisker Flensted / Nanito Hestvang / HJRK

Nr. 4: Julie Sørensen / Thers Little Luke / GERF

LB1* - met. B4:

Nr. 1: Lærke Stausbøll / Walter / GERF

Nr. 2: Laura Lykkegaard Andersen / Coill Uachter Cahan / HYOR

Nr. 3: Josephine Fisker Flensted / Mr. Champ / HJRK

Nr. 4: Lærke Stausbøll / Horsmarks Diva Duchess / GERF

LB2** - met. B4:

Nr. 1: Matilde Bay / Caliano / KOOR

Nr. 2: Josephine Fisker Flensted / Mr. Champ / HJRK

Nr. 3: Katrine Nørgaard Lind / My Little Pony / BRI

Spring - hest:

60 cm - met. B0:

Fejlfri runde:

Petrea Hyldgaard Thomsen / Majgårdens Epo-Cartano / VROR

Carina Madsen / Cornett / HER

LF - Prøv igen - met. B0:

Fejlfri runde:

Rikke Damgaard Kristensen / Sylvfin Skovå / HJRK

Marie Dresler / Gouddam K / BOR

Dennis Christensen / Følby's April / HJRK

Carina Madsen / Cornett / HER

Amalie Birksø Thorsen / Beauty / BSR

Katja Wilmsen / Lille Asbjergs Heart of Hope / HOKR

LE - met. B7:

Nr. 1: Gitte Pedersen / Hestely's Aramis / SPS

Nr. 2: Karina Blaabjerg / Bounty / HJRK

Nr. 3: Thalia Skovgård Jensen / Søballegårds Regina / BORK

Nr. 4: Lotte Vad / Freja / HJRK

LD - met. B4:

Nr. 1: Kathrine Just Jørgensen / Hard Disk Frihave / SPS

Nr. 2: Hannah Berner Schultz / Hestely's Aramis / SPS

Nr. 2: Karina Blaabjerg / Laustfin Skellerød / HJRK

LC - met. B3:

Nr. 1: Lærke Feldbak / Twilight Takhises / RIK


Ordet er dit